nawóz kompleksowy

Nawóz jest umiarkowanym wydatkiem w całkowitych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Mimo to niesprawne techniki wykorzystywania nawozów zmniejszą efektywność ich wyeksploatowania przez drzewka. Zastosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bowiem nieefektywne zastosowanie nawozów może też zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie zanieczyszczać wodę drenażową.

nawóz zbilansowany   

Nawozy w sadownictwie – efektywność zastosowania

Długoterminową odpowiedzią na właściwe użycie nawozów w sadach jest dobre przemyślenie strategii ich stosowania, żeby upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to tylko dopuszczalne – bezsprzecznie biorąc pod uwagę warunki oraz możliwości. W większości sadów nawóz podawany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony blisko linii drzew lub też wprowadzany w ramach natryskiwania.

Zwykle sadownicy wybierają nawóz na bazie wyników uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się także pod szczególną uwagę kwestię kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Niemniej jednak innym aspektem w wielu przypadkach pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów i składników pożywnych do przemieszczania się w glebie. Ta ich reprezentatywna mobilność ma prawo posiadać kolosalny wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą więc być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym solidnym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu lub ewentualnie jego składników w glebie.